You are currently viewing Park Narodowy Krka – bajeczne wodospady w Chorwacji

Park Narodowy Krka – bajeczne wodospady w Chorwacji

Jeśli planujecie wyjazd do północnej lub środkowej Dalmacji, koniecznie musicie poświęcić co najmniej jeden dzień na wycieczkę za miasto, do Parku Narodowego Krka (Nacionalni park Krka). To magiczne miejsce, słynące przede wszystkim z zapierających dech w piersiach wodospadów. W dzisiejszym wpisie pokażemy, jakie atrakcje ma do zaoferowania park narodowy, jak się do niego dostać i co trzeba wiedzieć przed wycieczką. W drogę!

Gdzie leży PN Krka?

Krka to rzeka, płynąca mniej więcej w połowie wysokości Chorwacji. Niedaleko morza tworzy ona szerokie rozlewisko, przechodzące w jezioro. To właśnie ten teren, wraz z obszarem zielonym dookoła, należy do Parku Narodowego Krka.

Najbliższym większym miastem obok parku jest Szybenik – oba miejsca dzieli zaledwie 20 km. Gorąco polecamy wyjazd do parku właśnie z Szybenika (więcej praktycznych informacji niżej). Kiedy popatrzymy na mapę zauważymy, że rzeka Krka kończy swój bieg w morzu właśnie w Szybeniku.

Znacznie dalej do parku jest ze Splitu – około 85 km. Nadal da się tu bez problemu dojechać; autostradą droga zajmuje zaledwie godzinę, natomiast ze względu na popularność Splitu łatwo też znaleźć zorganizowane wycieczki. Podobnie jest z Zadarem – tutaj niecałe 80 km drogi również pokonamy autostradą w niecałą godzinę.

Jakie atrakcje oferuje PN Krka?

Skradinski Buk

Park Narodowy Krka słynie przede wszystkim z przepięknych wodospadów. Choć rzeka Krka jest stosunkowo krótka, znajduje się na niej aż siedem naturalnych barier. Najbardziej popularną z nich jest wodospad Skradinski Buk – na pewno zobaczycie go na wielu zdjęciach i reklamach. Na długości 800 metrów woda pokonuje spadek ponad 45 m różnicy wysokości. Widok jest absolutnie niesamowity. Do niedawna w wodzie pod wodospadami wolno było się kąpać. Dzisiaj nie jest to już dozwolone. Według nas to dobrze – wodospady wyglądają dzięki temu bardziej dziewiczo i naturalnie. Trasa dookoła wodospadu Skradinski Buk jest stosunkowo krótka, a jednocześnie bardzo popularna – nie łudźcie się, w sezonie na pewno traficie na tłumy, co nie zmienia faktu, że wodospady nadal są obowiązkowym punktem wycieczki.

Niedaleko wodospadu można zobaczyć resztki najstarszej elektrowni wodnej w Europie – Jaruga I. Zaczęła ona działać już w 1985 r., zaledwie dwa dni po otwarciu pierwszej hydroelektrowni na świecie (na wodospadzie Niagara). Od 1904 r. okolice są zasilane nowszą elektrownią – Jaruga II.

Dookoła wodospadów Skradinski Buk rozmieszczone są też mniejsze zabytki. Powstał tu między innymi młyny, wspomniane już w XII wieku! Dzisiaj możemy zwiedzić młyny stojące na ich miejscu od ok. XVII-XVIII wieku. W sezonie możemy dokładnie zobaczyć, jak działała na przykład maszyna do prania ubrań, napędzana siłą wody.

Skradinski Buk

Poza wodospadem Skradinski Buk

W górę od wodospadu Skradinski Buk rzeka Krka tworzy Jezioro Visovac. Na jeziorze znajduje się maleńka wysepka, a na niej klasztor franciszkański z XV wieku. Jeszcze dalej w górę rzeki dotrzeć można do pozostałych sześciu wodospadów. Ponadto, na obydwóch brzegach rzeki położone są ruiny aż ośmiu fortec! Romantyczne, zrujnowane zamki stojące na zboczach wzgórz można zwiedzać – i zachwycać się widokami.

Jak zaplanować wycieczkę do parku?

Przede wszystkim, musicie dobrze zastanowić się, co właściwie chcecie robić w parku. Jeśli macie tylko jeden dzień (albo nie lubicie dużo chodzić), zapewne będziecie chcieli obejść dookoła Skradinski Buk. Wówczas musie dostać się do wejścia Skradin, a stamtąd pod wodospad zabierze Was wliczony w cenę stateczek. Statek kursuje co godzinę lub dwie od maja do listopada (sprawdźcie rozkład na stronie parku). Jeśli nie chcecie (lub nie możecie) płynąć statkiem, dostaniecie się do wodospadu również na piechotę lub rowerem – droga to ok. 3,5 km.

Dookoła parku rozmieszczonych jest łącznie pięć różnych wejść. Jeżeli macie zamiar zobaczyć nie tylko standardowy Skradinski Buk, ale też coś więcej, może się okazać, że z innego wejścia będziecie mieć bliżej. Listę wszystkich wejść do parku znajdziecie tutaj.

Godziny otwarcia parku zmieniają się w zależności od miesiąca i od wejścia. Dlatego zalecamy sprawdzenie godzin otwarcia zawczasu.

Również ceny wejścia zmieniają się w ciągu roku i pomiędzy wejściami. Wejście Skradin jest oczywiście najdroższe – w środku lata za wejście zapłacimy tu aż 40 euro od osoby! Warto kupić bilet z wyprzedzeniem. Wtedy nie stoimy w kolejce do kasy, tylko możemy iść prosto na łódź. Jeśli macie więcej czasu, warto zwrócić uwagę na bilet pozwalający na trzy wejścia do parku.

Most z widokiem na wodospad

Jak dojechać do PN Krka?

Jak już napisaliśmy wyżej, jeśli macie własny samochód/motocykl, autostradami dostaniecie się łatwo i sprawnie nawet z dalszych miast.

Transport publiczny

Z Szybenika autobusy odjeżdżają kilka razy dziennie z dworca autobusowego i po ok. 30 minutach wysadzają nas przed wejściem Skradin (tym, z którego najbliżej do wodospadu Skradinski Buk). Uwaga! Autobusy nie zawsze jeżdżą w weekendy. Koniecznie sprawdźcie wcześniej, czy w wybranym przez Was terminie autobus odjedzie – najlepiej na stronie dworca autobusowego w Szybeniku. Klikając w pole „Kupi kartu” możemy kupić bilet na autobus.

Ze Splitu również dostaniemy się do Skradin autobusem. Tym razem droga trwa ok. 1 h 20 min w jedną stronę. Na stronie dworca w Splicie sprawdzimy rozkład jazdy i kupimy bilety.

Z Zadaru natomiast dostaniemy się do Skradin w ok. godzinę autobusem jadącym do Splitu – musimy tylko wysiąść wcześniej. Bilet i rozkład jazdy znajdziemy na stronie dworca w Zadarze.

Dodaj komentarz