You are currently viewing Kapadocja: lot balonem – co trzeba wiedzieć?

Kapadocja: lot balonem – co trzeba wiedzieć?

Kapadocja słynie głównie ze swoich nietypowych skał, koni i… lotów balonem. Mimo szczerych chęci, nie udało nam się dowiedzieć, skąd wzięła się ogromna popularność balonów w okolicy. Może po prostu ktoś uznał, że tak nietypowe, piękne krajobrazy będą znakomicie wyglądać z góry? Faktem jest, że lot balonem stanowi obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych Kapadocji. Dziś opiszemy nasze wrażenia z lotu i podamy praktyczne informacje, które pomogą Wam zdecydować, czy chcecie polecieć.

Jak wygląda lot balonem?

Balony startują o wschodzie słońca. Dlatego trzeba bardzo wcześnie wstać, kiedy jest jeszcze ciemno. Latem będzie to ok. 4.00 nad ranem, zimą-koło 6.00. Pod hotel przyjeżdża mikrobus, który zabiera turystów na miejsce startu. Nieważne, w której miejscowości się mieszka – balony startują z określonych miejsc niedaleko Göreme. Na początek dostajecie niewielką przekąskę i patrzycie, jak Wasz balon napełniany jest gorącym powietrzem. Dookoła pompowane są też inne balony.

Lot typu Standard (najtańszy)

O samym wschodzie słońca, kolejne balony są już gotowe do startu i zaczynają się unosić. Pierwsze są już w powietrzu, ostatnie dopiero są napełniają. Do kosza wchodzi kilkanaście osób, w tym przewodnik (osoba odpowiedzialna za kierowanie balonem). Zaczyna się lot nad pięknymi dolinami. W balonie nie trzęsie, wydaje się, że lot to po prostu powolne płynięcie w powietrzu. Dokładna trasa lotu nie jest możliwa do przewidzenia – zależy od warunków pogodowych. Na początku lecicie wysoko (nawet do 1000 m nad ziemią!), później suniecie niemal zaczepiając dnem kosza o pagórki. Cały czas robione Wam są zdjęcia kamerką, które po wylądowaniu możecie kupić.

Po ok. 50 min balon ląduje w zupełnie innym miejscu, niż to, z którego startował. Po wylądowaniu dostajecie plastikowy kieliszek szampana (tradycja wszystkich lotników balonowych – należy oblać szczęśliwe lądowanie ;)), a niewielki mikrobusik rozwozi wszystkich z powrotem do hoteli. Zdążacie jeszcze na śniadanie 😉

Bardziej luksusowe loty

Im więcej zapłacicie, tym dłużej lecicie i tym więcej macie prywatności. Lot Deluxe trwa ok. 1,5 h, a w balonie jest o kilka osób mniej. Firmy oferują też specjalnie zorganizowane loty na specjalne okazje – szczegóły trzeba wtedy uzgodnić indywidualnie.

Pogoda i co od niej zależy

Przede wszystkim zależy, czy Wasz balon w ogóle wystartuje. A także wszystkie inne balony, ponieważ wszystkie firmy obowiązują te same przepisy – balon nie może wystartować, jeśli warunki pogodowe nie są wystarczająco dobre. W takim wypadku o niemożności startu zostaniecie powiadomieni poprzedniego dnia wieczorne, a Wasz lot zostanie przesunięty na następny dzień. Taka możliwość jest bardziej prawdopodobna zimą.

Ponadto, od pogody zależy, ile lot będzie trwał (zazwyczaj różnica nie przekracza 15 min) i jak wysoko się wzniesie. I w którym miejscu wylądujecie.

Oczywiście, rano na sporej wysokości na pewno będzie chłodniej w ciągu dnia, więc trzeba się dobrze ubrać.

Jak zorganizować lot balonem?

Najlepiej nie organizować. Serio. Firm balonowych w Kapadocji jest mnóstwo, ale wszystkie mają te same programy i te same ceny. Dlatego nie ma sensu przebierać i najlepiej po prostu poprosić o pomoc obsługę hotelu. Naprawdę najlepiej. To również nie podwyższy ceny, a będziecie mieć wszystko załatwione. Ważne jednak, żeby poinformować hotel odpowiednio wcześniej – jeśli podejmiecie decyzję z dnia na dzień, prawie na pewno nie będzie już miejsc. Najlepiej zabrać się do tego, jak tylko będziecie znali dokładne daty Waszego pobytu w Kapadocji. Warto też zaplanować lot na pierwszy poranek wyjazdu – jeśli lot nie dojdzie do skutku, prawdopodobnie uda się dzień później.

Niestety, nie wszyscy mogą lecieć. Dzieci poniżej 5 lat i kobiety w ciąży raczej nie zostaną wpuszczone do kosza. Ponadto każdy pasażer musi być w stanie przez godzinę stać.

Ile to kosztuje?

To niestety najmniej przyjemna część wycieczki. Loty balonem są dramatycznie drogie. Nic dziwnego – odpowiednie certyfikaty, zachowanie standardów bezpieczeństwa i utrzymanie balonów w odpowiednim stanie technicznym kosztuje krocie, a przecież potrzebny jest jeszcze wykwalifikowany personel. Lot typu Standard kosztuje zwykle 150 euro od osoby, a bardziej luksusowy – ok. 200. Poza sezonem (czyli zimą) loty są nieco tańsze. Dla pocieszenia dodam, że w innych miejscach na świecie loty bywają droższe – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ok. dwukrotnie.

Podsumowanie

Wyjątkowo nie napiszemy, że Wam polecamy albo nie polecamy. Z jednej strony wrażenia są bajkowe, z drugiej wydatek jest ogromny. My na pewno nie żałujemy, że polecieliśmy. Ostatecznie ile razy w życiu będziemy mieć okazję latać balonem? Jeśli jednak się nie zdecydujecie, możecie o wschodzie słońca wejść na najbliższy punkt widokowy i popatrzeć z dołu na start balonów. Podobno to najlepsze miejsce do robienia instagramowych fotek 😉

Widoki z balonu możecie zobaczyć na naszym filmie:

Dalszych informacji możecie szukać na stronach firm oferujących loty, ale znalezienie niektórych informacji może okazać się trudne. Kilka przykładowych firm podajemy poniżej. My lecieliśmy z tą ostatnią, ale to nie ma szczególnego znaczenia.

Kapadokya Balloons

Kapadokya Zeppelin

All Cappadocia Balloon Tours

Flower Balloons

Dodaj komentarz